sobota, 27 kwietnia 2013

Umorzenie kredytu studenckiego


Aby umorzyć kredyt studencki nie trzeba od razu ucinać sobie ręki, można najpierw spróbować z małym palcem u stopy lub – najtrudniejsze – pilnie się uczyć i być najlepszym. Poniższe opracowanie „zwolnień” ze spłaty kredytu studenckiego powstało na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 maja 2010 roku.



  • O częściowe umorzenie kredytu studenckiego może ubiegać się student, który ukończył studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni w danym roku akademickim. Umorzeniu podlega 20% kwoty kredytu na pisemny wniosek pożyczkobiorcy (studenta) potwierdzony przez dziekana. Należy go złożyć w banku w którym otrzymało się pożyczkę.


  • O całkowite umorzenie kredytu studenckiego może starać się student znajdujący się w trudnej sytuacji życiowej. Musi udokumentować trwałą niezdolność do pracy i trudną sytuację finansową. Podstawą umorzenia jest orzeczenie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.


  • W ramach tzw. „trudnej sytuacji życiowej” można się ubiegać o częściowe umorzenie kredytu  studenckiego. Ogólnie rozumiana „trudna sytuacja życiowa” - zarówno studenta jak i członków rodziny - musi zostać udokumentowana przez ośrodek pomocy społecznej.


  • Student, który znalazł się w trudnej sytuacji materialnej (na skutek wypadku losowego, utracił zdolność do spłaty zobowiązań) może starać się o częściowe umorzenie. Trudna sytuacja materialna dotyczy w szczególności: choroby pożyczkobiorcy lub członka rodziny, konieczności sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, szkody spowodowanej przez pożar, powódź lub inną katastrofę. Trudna sytuacja finansowa powinna zostać udokumentowana przez ośrodek pomocy społecznej.


  • Śmierć studenta… stanowi podstawę do umorzenia całości kredytu studenckiego.


  • Kredyt zostaje umorzony, jeśli poręczycielem jest Bank Gospodarstwa Krajowego i nie ma prawnych możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu realizowanego poręczenia kredytu.


Absolwenci studiów wyższych już na starcie znajdują się w „trudnej sytuacji życiowej”. Być może wniosek uzasadniający niedostosowanie kwalifikacji zawodowych do  potrzeb rynku pracy byłby skuteczny?

3 komentarze:

  1. Ciężka sytuacja finansowa dotyczy każdego studenta (prawie) :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedy zaciągniemy kredyt i nie możemy go spłacić zostanie na nas zrzucona windykacja oraz postępowanie sądowe. Następnie sprawa w sądzie, komornik i mnóstwo spotkań z prawnikiem. Lepiej nie zaciągać kredytów, jeśli nie jesteśmy w stanie ich spłacić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mi doradca kredytowy koszalin powiedział, że istnieje takie coś jak kredyt studencki. Wcześniej w ogóle o tym nigdzie nie słyszałem.

    OdpowiedzUsuń